Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри какво се случва с кръвното и сърцето, когато ядете сирене

12 август 2023, 12:47 часа

Сиренето е една от храните, които ежедневно присъстват на трапезата ни. Но консумацията му може да има пагубен ефект върху кръвното у и сърцето, причинявайки предсърдно мъждене (ПМ). Това споделя руският кардиолог д-р Олег Варфоломеев, позовавайки се на резултатите от проучване.

Сирене – какво влияние оказва консумацията му върху кръвното и сърцето

Предсърдното мъждене (ПМ) рядко е опасно, но може да доведе до проблеми, ако не се лекува. Въпреки че обикновено се причинява от други състояния, известно е, че някои хранителни източници също го причиняват. Те могат да включват определени видове сирена.

Различните храни изискват определени ензими за разграждането им от тялото. Без всички необходими компоненти организмът може да пострада от натрупването на естествени съединения в кръвта, което може да причини нарушения на сърдечния ритъм. Поради тази причина някои хора е по-добре да избягват отлежалите сирена - причината е високото съдържание на тирамин в тях.

По колко сирене на ден е полезно?

Предсърдното мъждене се случва, когато двете по-малки горни камери на сърцето не се свиват ритмично, а неравномерно.

„Това може да доведе до образуване на кръвни съсиреци в сърдечния мускул и след това в мозъка и да причини инсулт. Яденето на определени храни може да предизвика предсърдно мъждене при някои пациенти. Тези храни включват храни с високо съдържание на захар, кофеин, алкохол, храни с високо съдържание на натрий, тирамин, глутен, грейпфрут, боровинки, аспержи и зеленолистни зеленчуци“, казва кардиологът д-р Олег Варфоломеев.

Тираминът обикновено се среща в отлежали сирена като чедър, пармезан и горгонзола, както и в пеперони, салами и соеви зърна.

сирене 

"Тираминът може да повиши налягането и да причини атака на предсърдно мъждене. Елиминирането на храни, съдържащи това вещество, може да подобри състоянието на пациента", пояснява експертът.

Коментираният млечен продукт се отличава с високо съдържание на протеин (25 g на 100 гр продукт), което е много полезно за тялото:

  • помага за подобряване на имунитета;
  • възстановява клетките;
  • оказва положително влияние върху мускулите;

Тази храна съдържа много калций (100 гр от продукта набавя дневната доза от минерала). Това помага за:

  • за укрепване на костите;
  • защита на зъбите от кариес;
  • намаляване на риска от развитие на остеопороза;

В твърдите сортове (пармезан, чедър) има повече калций, отколкото в другите видове сирена.

Също така коментираният продукт е в състояние да подобри здравето заради повишаване ефективността на усвояване на витамин В12, който доставя кислород на тъканите и органите. Аминокиселината триптофан в състава му помага за производството на серотонин, като по този начин настроението се подобрява.

Още: Учени разкиха може ли да се яде сирене всеки ден

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес